Recipe / Reçete 11: Günün Yemeği: Kırmızı Patates Püresi (Bir Sevgililer Günü Armağanı) /// Meal of the Day: Red Potato Puree (A Gift for Valentine's Day)


Günün yemeği, bir tek patates püresi olur mu? Olmaz, ama babam akşam için köfteleri hazırlamış hatta çorbayı da yapmış. Köftenin yanına bir patates püresi yapayım dedim. Kolları sıvadım.

Bir kaç gündür kafayı pancarla bozduğumu söylemek isterim. Bir sonraki yazım pancar hakkında olacak, sanırım bu hafta burada olur. Pancarın çiğ tadını çok seviyorum. Sadece rendeliyorum. Bu kadar, parmaklarımla bile yiyebilirim! Bu topraksı ve tatlı tat beni çok ama çok mutlu ediyor. Pancarın kıpkırmızı suyunun daha kabuklarını soyarken fışkırması, onu boşa harcamamak gerektiğini söylüyor. Bu yüzden pek çok zamanki gibi içgüdüsel hazırlayacağım patates püremi pancarla renklendireceğim.

Bir tutam tuz eşliğinde patateslerimi ve bir pancarımı haşladım.
Patates ezicim komşuda kaldığı için, blenderdan geçirdim. İşte o anda muhteşem kırmızı ortaya çıkmaya başladı.
Sonra, bolca tereyağını ekleyip karıştırdım, ocağa aldım ve bir miktar süt de yavaş yavaş ekledim, kısık ateşte fıkırdattım.

Mmm, leziz olmuş. Dayanamayıp bir tabağa aldım... Biraz çekilmiş karabiberle tavsiye ederim.

Bu yemeği sevgililer gününe ithaf etsem; AŞK rengi olduğu için...

Asingle dish, potato puree could be the meal of the day? Nope but my father prepared meatballs for the dinner, also made the soup. And i thought potato puree could be fine with dad's meatballs.

For a couple of days, i've been obsessed with beetroots. The next editorial will be about beets and i think it will be ready soon. I really like the taste of the raw beetroot. It's something heavenly. I only grate it then eat, even with my fingers! This earthy and sweet taste makes me very, very happy. While peeling, its reddish juice escapes as it told me not to waste it. Because of that, i'm going to colorize my puree with beetroot.

Boil potatoes and a beetroot with a pinch of salt.
Mash all with a blender or with that mashing tool.
Add butter.
Add milk with tiny amounts while boiling them on the low heat.

It was deliciousssss!!!! Better with blackpepper.

I dedicate this dish to valentine's day as it has the color of LOVE!

Yorumlar

  1. Geçen hafta benim de pancar günümdü, kıpkırmızı oldu içim dışım...

    YanıtlaSil
  2. Havaların ısınmasına sevinirken, bir yandan da kış sebzelerinine doyamayacağım heyecanı başladı... Pancara da..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar